LISTA AKTUALNOŚCI

Kościół Garnizonowy we Wrocławiu

 

Miło nam poinformować, że w drodze przetargu nieograniczonego, organizowanego przez Jednostkę Wojskową  4213 zostaliśmy wybrani do wymiany systemu sygnalizacji przeciwpożarowej w Kościele Garnizonowym we Wrocławiu.

 

To nie tylko zaszczyt dla nas, ale i wyzwanie, tym bardziej, że wrocławski Kościół Garnizonowy, zwany też Bazyliką pw. św. Elżbiety Węgierskiej, to zabytek, którego początki sięgają XIV wieku. Kościół miał burzliwe dzieje: przeżył 9 katastrof, z których dwie ostatnie z 1975 i 1976 roku w postaci pożarów pochłonęły wnętrze świątyni, w tym wielkie i wspaniałe organy z XVIII wieku autorstwa Michaela i Benjamina Englera oraz Gottlieb Zieglera. Kataklizm zniszczył też ukończoną w XV wieku przylegająca do Bazyliki wieżę sięgającą 130,5 m wysokości i będącą najwyższą na Śląsku oraz w czołówce najwyższych budowli ówczesnego świata.

 

Na przestrzeni wieków Kościół dorobił się bogatego wyposażenia i licznych epitafiów – w sumie 370. W dobudowanej do Bazyliki w drugiej połowie XIV wieku kaplicy Smedchina w 2004 roku na jej górnym poziomie odkryto doskonale zachowane barwne polichromie o dużej wartości historycznej i artystycznej.

 

Na początku XX wieku Kościół wyposażono w ponad 4,5 tonowy Dzwon bohaterów. Dołączył on do dwóch wcześniej odlanych i zawieszonych nad Kościołem dzwonów.

Obecnie Bazylika zachwyca swoją wielkością. Powierzchnia Kościoła wynosi prawie 2,5 tys. metrów kwadratowych, zaś odrestaurowana wieża wnosi się na wysokość blisko 92 m. Sam Kościół ma wysokość 45,6 m, zaś powierzchnia wieży z częścią nawy to ok. 260 metrów kwadratowych.

 

Zważywszy na to, iż największym zagrożeniem dla tej wrocławskiej świątyni jest pożar, który w przeszłości siał spustoszenie, nowy system sygnalizacji pożaru musi spełniać nie tylko wysokie wymagania normatywne, ale przede wszystkim pełnić funkcje prawdziwego strażnika Kościoła. Stąd budowany przez nas system będzie umożliwiał realizację następujących funkcji:

- sygnalizacji pożaru SSP, czyli detekcji pożaru na określonych obszarach obiektu i sterowania
- zasysającej, czyli bardzo wczesnej detekcji pożaru w określonych obszarach
- integracji i wizualizacji SMS, czyli zapewnienie prawidłowej pracy systemów w całości, uproszczenie obsługi, bardzo duże  przyspieszenie czasu reakcji i wspomaganie decyzyjne dla obsługi.

 

Jesteśmy przekonani, że wymiana systemu sygnalizacji przeciwpożarowej przyczyni się do znacznego wzrostu bezpieczeństwa w Kościele i uchroni zabytek od ciążącej na nim burzliwej przeszłości.

 

 

Copyright © 2013 hoffman a.d. All rights reserved.   |   Mapa strony